Search form

PIERRE PRIEUR et FILS

Z hľadiska produkcie bielych vín je apelácia Sancerre je jednou z najznámejších oblastí vo Francúzsku. (Sancerre je taktiež aj názov obce.) Biele vína zo Sancerre sú vo všeobecnosti považované za delikátnejšie ako vína zo susednej oblasti Pouilly Fumé. Taktiež aj dozrievajú rýchlejšie. Apelácia Sancerre sa rozprestiera na ploche 2,200 ha s ročnou produkciou 16 milión fliaš.

Rodina PRIEUR vlastní parcely na viacerých miestach v regióne Saancerre a jej vinárska história sa už po niekoľko generácií vpisuje do prestížnych terroirov ako ikonické Les Monts Damnés (tu vlastní parcelu aj vinárstvo Dageneau) v Chavignol či Le Chêne Marchand v Bué. V súčasnosti spravujú vinárstvobratia Bruno a Thierry Prieur. Vinárstvo má spolu rozlohu 17ha, z čoho 12ha patrí Sauvignonu. Zvyšok tvoria parcely Pinot noir. Ide tak o dve odrody, ktoré si v tomto klimaticky aj pôdne veľmi špecifickom regióne vytvorili domov.

Parcely sú rozložené na troch rôznych typoch podložia, ktoré dodávajú vínam zo Sancerre ich charakteristické vlastnosti : na ílovito-vápencových pôdach, tzv. « Les Terres Blanches », na kamenistých pôdach - « Les Caillotes » a na známom kremenistom podloží, ktoré dalo názov aj niektorým ikonickým cuvées zo Sancerre – « Silex ». Bratia Prieurovci tak môžu produkovať buď vyvážené asembláže z rôznych podoblastí, alebo cuvée z jednotlivých parcel, ktoré dávajú vyniknúť individuánym vlastnostiam každého terroiru.

Precízna práca, starostlivý prístup (ručný zber), s ambíciou vytvárať v budúcnosti zložitejšie, komplexnejšie cuvées. Pekná čistá moderná prezentácia. Získavajú odozvu v tlači.