Search form

Domaine Roche-Audran

V roku 1998 Vincent Rochette opustil kooperatívu a vydal sa vlastnou cestou objavovania možností svojho terroiru a viníc. Rešpekt voči prírode a najmä zdraviu jeho rodiny aj konzumentov ho priviedli ku biodynamickému hospodáreniu, na ktoré prešiel v roku 2006.

Vinárstvo pôvodne vzniklo temer pred polstoročím päť generácii vinárov. Dnes majú vinice vek v priemere od 35 rokov až po 100-ročné parcely. Práve vďaka tomu získavajú vína zaujímavú koncentráciu. Rozloha vinárstva je okolo 15 ha. Výnosy nepresahujú 35-40 hl/ha, na najstarších parcelách len 25 hl/ha.

Vinárstvo je obkolesené a koexistuje v harmónii a symbióze s bohatou a aromatickou vegetáciou južného Francúzska – borovicami, bielym dubom, rozmarínom, tymiánom...

Parcely sú situované na troch odlišných typoch terroir s mimoriadne „drsnými“ pôdami - okruhliaky tvoria povrch takmer všetkých vinohradov. Pre pestovanie viniča a jeho hlboké zakorenenie sú charakterické tri typy pôdy v troch rôznych podoblastiach (odkiaľ aj motto vinárstva: Three terroirs – Three Identities):

  1. Buisson
  2. Visan
  3. Châteauneuf-du-Pape.

Jednotlivé parcely sú vinifikované (spracované) osobitne, aby sa zachovali ich zvláštnosti. Tak vzniká rozmanitosť a špecifickosť rozličných cuvées, diktovaná samozrejme aj odrodovým zložením.

Pre prémiovú radu sa využíva výlučne francúzske drevo v podobe veľkoobjemových kónických kadí o objeme 50Hl. Inak sa používajú pri vinifikácii aj zrení betónové tanky, ktoré sú jedným z posledných trendov v zariadení vinárstiev, často orientovaných bio. Kvasinky sa používajú výsostne domáce, bez pridania čohokoľvek industriálneho. Nie sú používané nijaké chemické prípravky, ani vo vinohrade, ani v pivnici. Použitie síry pri vinifikácii je tiež umiernené, použité výlučne pre stabilitu vína.

Základom filozofie vinárstva je harmónia človeka a prostredia, aj súlad s kozmickými rytmami, najmä fázami mesiaca. Výsledkom sú vyvážené vína, ktoré si už získali veľa skalných fanúšikov vo viacerých krajinách.

Vďaka talentu a dôslednosti Vincenta Rochetta si malé vinárstvo si okrem iných médií, všimol už aj Wine Advocate a Decanter. 

Vína od výrobcu