Search form

Domaine Gautheron

Domaine Gautheron je progresívne rodinné vinárstvo, ktorého vedenie čoraz viac preberá člen najmladšej – už 7. generácie vinárov - Cyril Gautheron, ktorý v roku 2012 získal cenu najlepší mladý vinár v Chablis. Jeho snahou je „minimalizovať vplyv dreva“ na charakter vína. Vinárstvo hospodári na svojich 28 hektároch, z ktorých 7 ha leží v Premier Cru (Vaucoupin, Mont de Milieu a Les Fourneaux) a zvyšok v Petit Chablis (0,3 ha) a Chablis (21 ha). Domaine Gautheron sídli v obci Fleys, ktorá má iba 150 obyvateľov a leží vo východnej časti Chablis. Celková ročná produkcia je 150 tisíc fliaš.

V metódach smeruje k biologickému hospodáreniu a najmä k zachovaniu jedinečnosti terroiru Chablis a jeho jedinečnej a jedinej odrody – Chardonnay. Na niektorých parcelách (môže to znieť čudne, pracuje napríklad aj podľa fáz mesiaca, nepoužíva chemické postreky a pod.) a dosahuje výnimočné BIO výsledky - CHABLIS Cuvée „EMERAUDE“ 2011.

Vína z Domaine Gautheron sú naozaj zaujímavým prierezom od Petit Chablis až po 1er Cru "staré parcely" (až 65-70 rokov!). Jednotlivé parcely sa medzi sebou líšia typom pôdy a orientáciou. V dôsledku týchto nuancí sú vína  nielen šťavnato ovocné ale aj minerálne, vyvážené (neagresívne, kyselinka je pekne obalená ovocnosťou), s kvalitou apelácie a terroiru postupne narastá ich komplexnosť, stúpajú na kvalite a koncentrácii, sú hlbšie a sofistikovanejšie. Zaujímavé je aj porovnanie rôznych 1er cru medzi sebou : každé má inú osobnosť a predstavuje inú tvár Chablis (pričom stále zostáva zachovaný charakter tejto odrody). Vo všeobecnosti možno povedať, že všetky vína majú menej ako 2 gr cukru na liter a menej ako 4 gr kyselín.

Ročná produkcia vinárstva s ohľadom na úrodu je 150 až 200 tisíc fliaš. Celkový pomer predaja  Francúzsko : export je 50 % : 50 %, čo sa týka oblasti Chablis je to 30% : 70%.

Najväčším importérom vín vinárstva Gautheron je Veľká Británia, najmä v Michellinovskej gastronómií, golfových a tenisových rezortoch. Vína od Gautheron sú napríklad oficiálnymi vínami rugbyového tímu Tottenham Hotspur.

Vína od výrobcu