Search form

Domaine de la Solitude

Châteauneuf-du-Pape je vinárska apelácia vo Francúzsku, známa nielen svojou históriou, ale aj výnimočnými vínami, medzi ktoré môžeme rozhodne priradiť aj vinárstvo Domaine de la Solitude, patriace jednej z najstar-ších rodín, ktoré odtiaľto pochádzajú a sú tu pevne zakorené.

Talianska vetva bola známa už v 13. storočí v Toskánsku. Najznámejší z rodu - MAFFEO BARBERINI, ktorý bol v rokoch 1604 to 1606 apoštolským nunciom v Paríži, sa stal v r.1623 pápežom a prijal meno URBAIN VIII.

Pre danú dobu a dané kruhy typického rodinkárstva a prerozdeľovania úradov a majetkov sa rodine začalo výrazne dariť, jeho dvaja synovci sa stali kardinálmi v Avignone. V dôsledku týchto a iných praktík sa stala čast rodiny v Ríme veľmi nepopulárna, charakteristizovaná sloganom  „Čo v Ríme nestihli zničiť barbari, to dokončili Barberini“. (bolo to najmä búraním antických stavieb a monumen-tov za účelom získania lacného stavebného materiálu pre ich paláce a vily – najznámejším je snáď Palazzo Barberini v Ríme, sídlo Talianskeho národného múzea) a tak sa usadila v Avignone – v meste spojenom s cirkvou aj s pápežstvom. V monumentálnom paláci „avignonských pápežov“ sa dodnes zachoval erb rodiny Barberini - tri včely na pôvodne azúrovom poli štítu (dnes je žltý).

Jej francúzske korene sa dajú datovať do v 15.storočia.

Vinárstvo Barberiniovci vyženili dávno pred francúzskou revolúciou, a už vtedy sa ich vína predávali v Anglicku pod názvom „Vin de la Solitude“. O obci Châteauneuf-du-Pape vtedy ešte nikto netušil.

V súčasnosti je vinárstvo vedené veľmi moderným spôsobom, čerpajúcim z tradícií a stavajúcim na aktuálnych vinárskych trendoch. Bohatú históriu stále pripomína etiketa – a na nej rodový erb a kardinálske klobúky, ako aj názov prestížneho Cuvée Barberini. Klasické Chateauneuf „Domaine de la Solitude“ získava tradične vysoké hodnotenia a umiestňuje sa na popredných miestach v rámci degustácií (Robert Parker – zvyčajne 90-93 bodov len pre základné cuvée, Wine Spectator, Decanter). Dominujeim Grenache (vinice majú okolo 50 rokov), s elegantným dotykom Syrah.

Vinárstvo sa rozkladá na cca 38 ha, zväčša na mimoriadne nehostinnej a pre produkciu top vín ideálnej pôde plnej typických okruhliakov – tie masívne absorbujú počas dňa teplo a v noci ho vyžarujú, čím pomáhajú priviesť hrozno k optimálnej zrelosti.Parcely Domaine de la Solitude patria medzi najkvalitnejšie v apelácii. Odrodové zloženie je typické : z tmavých odrôd prevláda Grenach noire, ďalej Syrah, Mourvèdre a Cinsaut. Z bielych Grenache Blanc, Roussanne, Bourboulenc, Clairette. Ručný zber, nízke výnosy – 25 až 30 hl/ha – patria k najnižším v rámci Francúzska !

A určite zájdite na jednu z monumetnálnych degustácií vín z Rhôny v avignonskom paláci, kde Vám Jean Lançon, súčasný dedič dlhej tradície, ukáže rodový erb zachovaný v historickej budove, no ešte zaujímavejšie bude ochutnať jeho vína – napríklad aj prestížne, čistý a neuveriteľne subtílne a zároveň masívne Cuvée Cornelia Constanza 100% Grenache (2005).

Poznámka: Châteauneuf-du-Pape je vinárska apelácia nachádzajúca sa juhovýchode Francúzska vo vinárskej oblasti Rhône, ležiaca v okolí obce Châteauneuf-du-Pape o rozlohe cca 2.200 ha s maximálnou nadmorskou výškou 120m, produkujúca ročne cca 110.000 hl vína. Terroir je charakteristický najmä veľkými okruhliakmi, ktoré svojou absorbciou tepla počas a jeho následným vyžarovaním počas noci veľmi ovlyvňujú mikroklímu oblasti.

Schválené červené odrody sú  Cinsaut, Counoise, Grenache noir (cca 72% - charakteristický sladkosťou muštu, ktorý pri dokonalej zrelosti dáva až džemové chute), Mourvèdre (7% - dáva vínu štruktúru a eleganciu), MuscardinPiquepoul noir (známy aj u nás ako súčasť odrody Rosa), Syrah (10,5% - charakteristický sojou korenistou chuťou), Terret noir, and Vaccarèse (Brun Argenté). Niektorí výrobcovia uprednostňujú výlučne vína z odrody Grenache, iní uprednostňujú kupáž z ostaných 13 odrôd. Jediné vinárstvo, produkujúce červené víno zo všetkých schválených odrôd je  Château de Beaucaste.

Schválené biele a ružové odrody sú: BourboulencClairette blanche, Clairette rose, Grenache blancGrenache grisPicardan,Piquepoul blanc, Piquepoul gris, and Roussanne.

Čo sa týka vône, u vín zo hovoríme aj o tzv. garrigue – charakteristickej vôni sušených provensálskych bylín, najmä lavandule a tymiánu.