Search form

Château du Cèdre

Château du Cèdre sa začalo formovať v 50. rokoch 20. storočia vďaka Léonovi Verhaeghemu (pôvodom Belgičan), ktorý vycítil potenciál a možnú renesanciu tohto historického vinárskeho regiónu. Vysadil vinice na chudobných, málo úrodných, kamenistých pôdach v čase, keď sa ostatní vinári snažili najmä o masovú produkciu bez dôrazu na kvalitu na úrodných nížinách. Prvé víno Château du Cèdre bolo datované ročníkom 1973. Jeho synovia Pascal a Jean-Marc, ktorí sú na čele vinárstva dodnes, pokračovali v jeho práci a za posledných 30 rokov patria medzi lídrov apelácie.

Vinice (celkovo 27 ha) sa rozkladajú na dvoch najkvalitnejších typoch pôdy v rámci Cahors : 13 ha na vápencových nánosoch (colluvial limestone). Tento výrazne kamenistý, vápencovo-ílovitý terroir produkuje veľmi priame vína s jemnou tanickou štruktúrou a so zaujímavou dĺžkou v dochuti. Ostatné parcely (6 a 8 ha) ležia zasa na pôdach s okruhliakmi, s červenými pieskami (s vysokým obsahom železa) na povrchu a s kremičitými usadeninami a s ílmi v podloží. Tieto pôdy dávajú aromaticky bohaté, silné, a „plecnaté“ vína.

 Región Cahors, situovaný na juhozápade Francúzska, má okrem dlhej tradície aj niekoľko zvláštností:

Akosi na polceste medzi Atlantikom a Stredozemným morom, Cahors je pod dvojakým klimatickým vplyvom (aj keď v súčasnosti sú meteorologicé javy vo všeobecnosti čoraz menej predvídateľné) : oceánskym až do júla, a následne stredomorským. Táto kombinácia a súslednosť vytvára špecifickú a pre región typickú rovnováhu medzi zrelosťou a sviežosťou (kyselinky). Trojuholník vplyvov dotvárajú Pyreneje.

 Kľúčom k regiónu Cahors a k jeho jedinečným vínam je ale predovšetkým odroda Malbec, nazývaná lokálne aj „Côt", „Côt Noir" alebo „Auxerrois" – s arómami čierneho bobuľového ovocia, s kvetinovým dotykom fialky.  V súčasnosti je táto odroda vlajkovou loďou najmä argentínskeho vinárstva, avšak „čierne vína z Cahors“, ktorými si kedysi, podľa zlých jazykov, negocianti z Bordeaux pomáhali k lepšej farbe svojich vín, prešli za posledných pár desaťročí renesanciou a dnes sú z nich malbeky, ktoré predstavujú túto odrodu so šarmom a charakterom „Starého sveta“.

Certifikované bio od 2012 (ISO 22000)

 

Vína od výrobcu