Search form

Chateau de Fontenille

História vinárstva v tejto oblasti je pomerne dlhá, siahajúca až do 4. storočia. No až v roku 1524, s príchodom bohatej rodiny Cadouin môžeme hovoriť o rozmachu vinárstva ako takého. V roku 1989 zakladá Stéphane Defraine (súčasný prezident AOP Entre-Deux-Mers) Chateau de Fontenille. Jeho snaha vyprodukovať naozaj kvalitné vína bola založená na skúsenostiach, vášni a technických znalostiach.

Poznámka – oblasť medzi dvoma „moriami“ – medzi riekou Dordogne a Garonne. Je to apelácia, kde sa vyrábajú výlučne biele suché vína vyššej kvality, ako „obyčajné“ biele vína z Bordeaux, navyše sú vyrábané bez použitia bariku (tzn. vína ostávajú ľahké a svieže)

Toto ambiciózne vinárstvo produkuje v súčasnosti vína na špičke svojej kategórie vďaka terroir a moderným prístupom vo vedení vinárstva. Ceny sú síce mierne vyššie ako u obyčajných industriálnych vín z Bordeaux, no výsledok je nesporný. U vín z Chateau de Fontenille sú postupy ako termovinifikácia (zahriatie vína za účelom odstránenia nezrelých aróm), čipsovanie vína (drevené čipsy namiesto bariku). Vína sú vynikajúco zvládnuté, s typickou a veľmi príjemnou aromatikou aj štruktúrou. Nechýba im ani elegancia ani jemnosť.

Vinárstvo sa rozkladá na ploche 49 ha (17ha biele vína s priemerným vekom viniča 18 rokov,  32ha červené vína s priemerným vekom viniča 22 rokov). Pôda je prevažne ílova, kremičitá až štrkovo piesková.

Snahou vinárstva je docieliť zníženie vplyvu produkcie na životné prostredie. Táto snaha zahrňa znižovanie spotreby energií, spotrebu vody, moderné postupy v pestovaní viniča, triedenie a recykláciu odpadov, ochrana zdravia zamestnancov, susedov a v neposlednej miere spotrebiťelov. Skrátka, všetko, čo sa od držiteľa certifikátu ISO 14001 očakáva...

„Wine like friendship requires a lot of attention and consideration. We share it like friendship and bread. Talking about wine is like talking about life and when we want to celebrate it, we go and fetch a good bottle. The wines of Chateau de Fontenille deserve to be tasted. They will always be the faithful friends on which you can count when life deserves to be celebrated.“

Welcome to Fontenille!

Stéphane Defraine

Owner