Search form

Champagne J.L. Vergnon

Šampanský dom J.L. Vergnon je situovaný v srdci Mesnil sur Oger (Côte des Blancs). Mesnil sur Oger  je snáď najznámejším z najkvalitnejších a legendárnych cru s historicky najvyššou bonitou v Champagni, odkiaľ pochádza napríklad aj unikátny Clos du Mesnil od domu Krug.

Vinohrady - cca 5 ha - sa nachádzajú na východne situovaných svahoch a na kriedovom podloží. Zalesnenie a jazerá zabezpečujú vlahu pre vinice. Kráľom je tu Chardonnay, ktoré tu dosahuje jeden zo svojich vrcholne elegantných a noblesných výrazov. V jednotlivých cuvée sa používajú aj Chardonnay z ďalších významných a známych cru : Avize a Oger.

História šampanského domu JL Vergnon je datovaná piatimi generáciami jednej rodiny a je dlhá temer dve storočia. Krátko po roku 1950, kedy sa hlavou domu stal Jean-Louis Vergnon, padlo rozhodnutie nielen produkovať hrozno, ale aj vytvárať vlastné šampane zo svojho prémiového Chardonnay. Priemerný vek viníc je dnes 30 rokov, čo umožňuje produkciu vyvážených a komplexných vín. V súčasnosti rodina zverila vinice a produkciu plne do rúk talentovaného a čoraz viac uznávaného enológa, Christopha Constanta (pôsobil aj u Pol Roger). Jeho jasná vízia a vysoko kvalitné parcely mu umožňuje vytvárať presný, zovretý štýl krištáľovo čistých a zároveň  bohatých, blanc de blancs šampaní, s mnohovrstevnou aromatikou a chuťou. On sám verí, že vo vlastníctve JL Vergnon sú viaceré z top kvalitných parcel v Côte des Blancs a teda sa snaží minimalizovať vinárske zásahy do charakteru Chardonnay z ušľachtilého terroiru : je jeden z mála, čo systematicky vynecháva malolaktickú fermentáciu (pretože dokáže priviesť Chardonnay k optimálnej zrelosti), nepoužíva ani filtráciu či battonage. Cieľom je dať vínam potenciál na dlhé a pomalé zretie, ktoré privádza šampane k novej a komplexnej aromatike. Degoržované ručne.

Slovami Simona Fielda, MW : „Christophe Constant je v súčasnosti uznávaný ako jeden z vedúcich winemakerov v oblasti Champagne.“ V UK je dovozcom JL Vergnon legendárny dom Berry Bros. , ktorý sa orientuje na top produkty.

Produkcia : spolu 65,000 fliaš

Vína od výrobcu